Menu

Finanse - praktyczne porady

Blog dla wszystkich, którzy myślą o racjonalnym zarządzaniu swoimi finansami. Praktyczne porady dotyczące działalności gospodarczej, oszczędzania i zarabiania.

Kilka słów o zarabianiu

biuroaida

Dziennikarz „New York Times”, specjalista od ekonomii Ron Lieber, po wsłuchaniu się w głosy rodziców, zdał sobie sprawę, że najgorszym słowem, jakie może określić nasze dziecko jest słowo „zepsute”. Aby tego uniknąć, już od najmłodszych lat trzeba uczyć dzieci szacunku do pracy i wartości pieniądza.

Większość dzieci szybko orientuje się jak wygląda świat zakupów. Wybieramy produkt, podchodzimy do kasy i podajemy Szanownej Pani Ekspedientce banknot lub kolorowy plastik. Gdy ilość banknotów w magicznym miejscu zwanym portfelem się kończy, udajemy się do ściany z przyciskami, zwanej bankomatem i tam wyciągamy kolejne banknoty. Ale skąd pieniądze biorą się w magicznej ścianie?

Każdy z nas był świadkiem sytuacji, w której dziecko w sklepie wymusza na rodzicach zakup batona, lizaka, zabawki.  Sytuacje te nie są przyjemne, szczególnie dla rodzica.

Kiedyś mój syn zrobił podobną scenę z powodu zabawkowej pieczątki z postacią z bajek, koszt 2,5 zł.

Jednak nie o kwoty tu chodzi. Chodzi o naukę. Dziecko musi wiedzieć, że aby coś kupić trzeba najpierw pieniądze zarobić. Zarobione pieniądze nie są przeznaczane tylko i wyłącznie na przyjemności i rozrywki. Proces „uświadamiania” jest długi i mozolny.  

Dzieciństwo kojarzy się przede wszystkim z zabawą. Spróbujmy przez zabawę wprowadzić dziecko w świat finansów.

Pierwszą lekcją dla naszych dzieci powinna być lekcja o zarabianiu. Tłumacz dziecku, że codziennie rano wstajesz do pracy, zaprowadzasz je do przedszkola czy szkoły, wykonujesz tam pracę, za którą otrzymujesz wypłatę. Ważną informacją dla dziecka jest, że wynagrodzenie otrzymywane jest raz w miesiącu, nie codziennie. Jeżeli dziecko nadal jest mało przekonane spróbuj zaangażować je w wykonywanie prostych domowych obowiązków za drobne wynagrodzenie. Ułatwi mu to zrozumienie procesu zarabiania.

skonczone1

To wszystko sucha teoria, którą na pewno każdy z WAS stosuje na co dzień.

Bank BZWBK stworzył specjalną stronę, gdzie znajdują się przydatne materiały do nauki dziecka dotyczącej finansów.

Zarabianie - skąd się biorą pieniądze? Zacznijmy od krótkiej bajki:

 Wersja do druku:

http://finansiaki.pl/pobierz-plik/571

 

Wersja do oglądania:

http://finansiaki.csd03.pl/lekcja/nauka/34

 

Możesz skorzystać też z infografiki, która ułatwi dziecku zrozumienie pojęcia zarabianie:

http://finansiaki.csd03.pl/pobierz-plik/541

 

Pamiętajcie, że dzieci uczą się od nas i warto poświęcić im czas, aby zrozumiały otaczający je świat.

 

Miłej zabawy!

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

© Finanse - praktyczne porady
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci